فروش سردخانه

فروش سردخانه

بررسی فروش سردخانه | احداث | مدیریت | تجهیزات | طراحی | مشاوره | امکان سنجی و..

زمانی که قصد راه اندازی یک سردخانه صنعتی دارید، قطعا هزینه ها و تردید های بسیاری به سراغ شما می‌آید. برند های متفاوت، قیمت های متفاوت و موارد زیاد دیگری که انسان را خسته و کلافه می‌کند. در اینجا قصد داریم تا مشاوره ای کوتاه خدمت شما عزیزانی که قصد خرید یا احداث سردخانه دارید بدهیم.

سردخانه به عنوان یک بنگاه اقتصادی:

اولین موضوع در زمان احداث سردخانه بحث سود آور بودن “ساخت سردخانه” است. اولین گام برای احداث سردخانه صنعتی، امکان سنجی دقیق در تمامی ابعاد است. مکان احداث، زمان احداث، چشم انداز آینده، نزدیکی به مواد مورد نگهداری و بحث های جانبی دیگر که هرکدام به تنهایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

ساخت سردخانه به عنوان یک بنگاه اقتصادی جزء سرمایه گذاری های بلند مدت و ریسک پذیر است اما همینطور که ریسک پذیر و پر خطر هست احتمال بازده و سودآوری زیاد را نیز به دنبال دارد. همچنین باید سعی بر آن داشته باشیم که به صورت علمی و منطقی ریسک این سرمایه گذاری تا حد امکان پایین آورد. مکان سردخانه، نقشه کشی و عملیات عمرانی سردخانه که از مراحل ابتدایی احداث سردخانه است باید با مطالعه دقیق انجام شود. اگر که نقشه سردخانه به طور صحیح و بهینه تهیه و تنظیم شود، مکان پروژه به درستی انتخاب شود و عملیات عمرانی آن به درستی و مناسب با شرایط پروژه باشد می‌توان از هزینه های گزاف اضافی جلوگیری کرد هرچند که فقط و فقط این چند مورد نیستند که تاثیر گذار هستند اما از مهمترین عامل های هزینه بردار هستند. به طور مثال ابعاد اتاق ها باید به درستی انتخاب و به نحوی باشد که بهترین راندمان را داشته باشد و یا ارتفاع اتاق سردخانه چه مقدار باشد ۶متر، ۹متر، ۱۲ متر یا متراژ دیگری برای سردخانه شما مناسب است و به چه علت این ارتفاع برای این پروژه نیاز و بهینه است. در  “ساخت سردخانه” باید از چندین تخصص استفاده نمود که این امر بسیار مشکل و هزینه بردار است. بهترین راه برای کاهش هزینه ها در همه جهات داشتن یک مشاور مطمئن، با تجربه و با دانش علمی بالا در زمینه احداث پروژه های مشابه است که باید به دقت انتخاب شود.

مشاوره سردخانه

انتخاب مشاور خوب برای ساخت سردخانه:

حال این سوال پیش می‌آید که چگونه یک مشاور خوب انتخاب کنیم؟

از آنجایی که افراد غیر متخصص در این زمینه یا افرادی که فقط در یک شاخه تخصصی از سردخانه مهارت دارند مدعی مشاوره دهنده ساخت سردخانه به صورت تخصصی هستند و افرادی که فقط قصد سود جویی دارند باید انتخاب مشاور با دقت فراوان شود. در این راستا شرکت های تولید تجهیزات سردخانه یک از بهترین گزینه ها هستند چرا که دارای تجربه فراوان و اعتباری زیاد هستند. با افراد فعال در این صنعت ارتباط تنگاتنگی دارند، به صورت علمی و مطابق با نیاز های پروژه سردخانه را طراحی می‌کنند و محاسبات را به صورت دقیق انجام می‌دهند. شرکت های بزرگ فعال(بوران، نیک، آرشه کار و …) در صنعت تبرید و دارای سابقه طراحی و کار خود را گارانتی می‌نمایند و این گارانتی قابل پیگیری است که در شرکت های کوچک این امر تحقق نمی‌یابد. تجهیزات نصب شده در سردخانه صنعتی ساخت خود این مجموعه های است و آشنایی کامل با این تجهیزات دارند و بهترین پیشنهاد را به سرمایه گذار می‌دهند.

فروش سردخانه چیست؟

بررسی لغوی فروش سردخانه از دید سرمایه گذار:

۱-خرید و فروش تجهیزات سردخانه که نباید ترجیحاً توسط واسطه باشد چرا که بعضی از واسطه ها صرفا به دنبال سود خود هستند.

۲-خرید سردخانه و یا فروش سردخانه به صورت ساخته شده امری اشتباه است چرا که پیدا کردن یک بنگاه اقتصادی در قالب سردخانه از فردی دیگر دارای مشکلات فراوانی است، مانند: سابقه کاری و مشکلات پنهانی که در هر سردخانه صنعتی ممکن است وجود داشته باشد.

۳-خرید سردخانه به شکل های دیگر که نیاز به بررسی دارد

انتخاب تجهیزات:

انتخاب و خرید تجهیزات سردخانه یکی از مهمترین بخش های ساخت سردخانه “خرید سردخانه” است. تجهیزات انتخاب باید متناسب با پروژه‌ باشد.

که به طور مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱-نوع سردخانه(آمونیاکی یا فریونی)

۲-انخاب نوع و ضخامت عایق

۳- انتخاب نوع نصب از لحاظ مختلف

۴-انتخاب نوع کندانسور و اواپراتور مصرفی(فاصله فین، نوع شکل،ظاهر، ساختار فیزیکی و موارد تخصصی دیگر)

۵- در نظر گرفتن قدرت دستگاه ها متناسب با با برودتی اتاق ها

۶-سعی بر انتخاب تجهیزات با کیفیت

۷- استفاده از ملزومات نصب با کیفیت

در این انبار های بزرگ سرمایه بسیار زیادی گذاشته می‌شود و این تجهیزات وظیفه حفاظت از این سرمایه را دارند پس باید به گونه ای انتخاب شوند که از ضریب ایمنی بالایی برخوردار باشند.

سردخانه باید به گونه ای احداث شودکه گویی به هیچ عنوان فروش سردخانه در اندیشه فرد سرمایه گذار راهی نداشته باشد و بنگاه اقتصادی به صورت روان و با سود بالا کار خود را انجام دهند. چه بسا که افراد زیادی هستند که تجهیزات نصب شده به هر دلیلی (نصب بد، اشتباه در محاسبات، تجهیزات بی کیفیت و … ) قصد فروش سردخانه را به قصد رهایی از مشکلات گرفته اند.

مزایای  برتر سرمایه گذاری  در این صنعت:

فروش سردخانه به افرادی که تخصص و توانایی لازم در احداث آن را ندارند

سرمایه گذاری پر بازده و کم ریسک در صورت رعایت موارد مندرج در متن فوق

کمک به تنظیم بازار در زمان های مختلف

احداث یک مکان استراتژیک و مهم

جمع بندی:

در کل احداث چنین پروژه هایی از تمامب لحاظ توجیح پذیر است و از  طرح های توجیهی مناسبی برخوردار است اما باید به گونه ای برنامه ریزی شود که عملیات احداث و مدیریت آن به درستی انجام شود و در غیر اینصورت محکوم به شکست است. حساسیت ها و ظرافت هایی که در این صنعت وجود دارد این شغل و یا سرمایه گذاری را تبدیل به یک شغل با مسوءلیت بالا نموده است.

لازم به ذکر است که بحث های مطرح شد در متن فوق در مورد سردخانه های نگهداری میوه و گوشت بوده است.

امید است در مقالات بعدی به بررسی سردخانه واحد های تولیدی و بسته بندی مواد غذایی پرداخته شود و راهکار هایی برای افزایش بهره وری در احداث و اجرای پروژه های این چنینی ارائه شود.

سردخانه

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *